Detské činy roka 2018

Vážne chorá Emka oddane a s láskou pomáha nepočujúcim rodičom

Kategória:

Volám sa Emka a mám 13 rokov. Moji rodičia sú obaja nepočujúci. Keďže posunkovú reč v našej krajine málokto ovláda, často pomáham mojim rodičom s tlmočením. A tých situácií je v bežnom živote strašne veľa. Posunkovú reč ma naučila moja mamka, ešte keď som bola úplne malá. A tak odmalička fungujem ako tlmočníčka v našej […] Čítaj viac »

Maximko daroval svoju vypestovanú fazuľku kamarátovi aby bol šťastný

Kategória:

Som triednou učiteľkou veľmi výnimočnej druháckej triedy. Jedného dňa sme na hodine prvou- ky zasadili semienko fazule. Naším cieľom bolo zistiť, aké podmienky semienko potrebuje, aby sa z neho stala krásna rastlina. Žiaci deň, čo deň do triedy kráčali s nadšením a nevedeli sa dočkať, kedy sa z hliny ukáže prvá zelená stonka. Po pár […] Čítaj viac »

Hanka s láskou chodieva za chorým starým dedkom

Kategória:

Ako každé dieťa, aj ja rada trávim čas u starých rodičov. Môj dedko je vážne chorý, nemôže chodiť, ťažko sa mu rozpráva. Viem, že nás má všetkých veľmi rád a chcel by nám toho veľa povedať. Preto za ním často chodievam ja. Rozprávam mu, čo som zažila v škole, čo nového doma, aké huncútstva vyvádza […] Čítaj viac »

Kristínka s láskou pomáha ťažko chorému dedkovi

Kategória:

Asi pred dvoma rokmi sme si všimli, že s našim dedkom sa niečo deje. Naše podozrenie, že je chorý neustále odmietal. Lenže po čase sa to už nedalo utajiť a babka po dlhšom presviedčaní s ním zašla k lekárovi. V nemocnici zistili, že dedko má nádor. Ihneď ho museli objednať na operáciu. Toho sa veľmi […] Čítaj viac »

Vianočná pošta pre seniorov

Kategória:

V novembri šk. r. roku 2017 /2018 Hanka, ktorá chodievala do Domova dôchodcov tvoriť a roz- právať sa so seniormi, oslovila svoju mamu, ktorá je učiteľka, s nápadom, ako urobiť seniorom krajšie Vianoce. Už niekoľko rokov tam prichádzali spolu s mamou a jej triedou zo školy a zdobili so seniormi medovníky (domov má veľkú nemocničnú […] Čítaj viac »

Dávid zabránil železničnému nešťastiu

Kategória:

Dňa 19. 6. 2018 som sa s desaťročnou dcérou Jankou vracala autom domov. Blízko nás je želez- ničné priecestie. Videli sme, že musíme čakať , závory boli dolu, svietili červené svetlá, išiel osobný vlak. Čakali sme. Vlak prišiel, ľudia vystúpili a keď vlak odišiel, závory sa zdvihli hore. Nečakala som, čo ešte „povedia“ výstražné svetlá. […] Čítaj viac »

Janko s Riškom si vzájomne pomáhajú

Kategória:

Som Janko Špánik, žiak 5. ročníka a Riška poznám od škôlky, nakoľko obaja pochádzame z rov- nakej dediny a stretávame sa i na mimoškolských akciách. Riško je obyčajne – neobyčajný chalan plný elánu a chuti spoznávať nové veci. Na druhej strane je jeho správanie často nevyspytateľné, vyžadujúce viac pozornosti od okolia, nakoľko sa ťažšie adaptuje […] Čítaj viac »

Kajo neváhal a pomohol zranenému chlapcovi

Kategória:

Každý sa vyčerpane náhli domov. Jedni debatujú, iní len tak postávajú. Zrazu plač! Všetci zbys- tria pozornosť. Oči všetkých deviatakov i tých malých sa upriamia na cestu. Erik havaroval na bicykli. Nevyzerá to vôbec dobre. Na ceste leží malý asi 6-ročný chlapec a strašne kričí, zvíja sa od bolesti. Je celý od krvi a nad […] Čítaj viac »

Žiaci 8. a 9. ročníka prinavrátili život do znečisteného lesíka

Kategória:

Panie učiteľky nás odmalička vedú k tomu, aby sme mali dobrý vzťah k prírode, a aby sme sa nepodieľali na znečistení nášho okolia. My väčší sme neváhali a povedali si, že by sme mohli spraviť niečo viac. Dlho sme ani nemuseli vymýšľať nápady. V blízkosti našej školy sa nachádza jaseňový lesík, ktorý pred vyše štyridsiatimi […] Čítaj viac »

Dávid a Damián pravidelne pomáhajú ujovi Jožkovi

Kategória:

Skutok, o ktorom som sa rozhodla Vám napísať nie je jednorazový dobrý skutok a dozvedela som sa o ňom takpovediac náhodou. Na hodine náboženstva sme sa s deťmi rozprávali o tom, ako by ony mohli niekomu pomôcť, ako môžu niekomu dať nádej. Vtedy sa prihlásil Davidko a podelil sa so svojou skúsenosťou. Neďaleko nich žije […] Čítaj viac »

Šimon zachránil život facebookovej kamarátke, s ktorou sa ani raz nevideli

Kategória:

Šimon, náš žiak 6. D triedy, si vyhľadal a pridal medzi svojich priateľov na facebooku kamarát- ku, ktorá pochádza z iného mesta. Začali si spolu písať a vycítil, že má zvláštne sklony. Začalo to „naberať na obrátkach“ a jedného dňa sa s ním rozlúčila, že si ide siahnuť na život. Vypla sa, odmlčala, prestala komunikovať. […] Čítaj viac »

Katkina iniciatíva položila základný kameň knižnice v detskom domove

Kategória:

Katarína má len 15 rokov, ale svojou iniciatívou, cieľavedomosťou, empatiou a zmyslom pre dobrovoľníctvo „schová do vrecka“ nejedného dospeláka. Zaujalo ma a priznám sa, že som to na Kataríne aj obdivovala, že dievča v jej veku zaujíma charita. Posledné dva mesiace v role deviatačky sa rozhodla, že jednu dobrovoľnícku aktivitu zorgani- zuje aj v našej […] Čítaj viac »

Lea si pripravila program, aby mohla vystúpiť na predstavení pre Emku

Kategória:

Volám sa Lejka a mám kamarátku ktorá sa volá ako ja Lea. Jedného dňa sa ma mama opýtala, či chcem ísť na predstavenie Malachovskej školy. Ja som súhlasila. Na druhý deň prišla ku nám na návštevu aj Lea a oznámila mi, že bude vystupovať v predstavení. Ich Základná škola Malachov sa rozhodla, že pomôže Emke, […] Čítaj viac »

Žiaci zorganizovali burzu hračiek a pomohli OZ Pomocníček

Kategória:

Aj vám sa už niekedy stalo, že ste sa pristihli pri tom, ako sa z vašich vysnívaných hračiek stali haraburdy? Stáva sa to aj žiakom našej základnej školy. Preto sa začala každoročne organizovať celoškolská akcia pod názvom Burza hračiek, ktorá sa koná raz ročne. Staré, no stále použiteľné hračky majú šancu dostať svojich nových pánov. […] Čítaj viac »

Zber papiera na pomoc Tiffany

Kategória:

Sme žiakmi malej dedinskej školy. Všetci sa poznáme a sme dobrí kamaráti. Poznáme sa odma- lička a navzájom si pomáhame. Budúci školský rok by sa mala stať súčasťou nášho super kolektívu aj naša kamarátka Tiffany. Veríme, že sa tak naozaj stane. Prečo to nehovoríme s istotou? Tiffany nedávno zistili škaredú chorobu, ktorá jej spôsobila viaceré […] Čítaj viac »

Súrodenci Martinka, Matej a Mirka sa s láskou a obetavosťou starali sa o svojho ocka

Kategória:

Tento príbeh píšem ako triedny učiteľ 9. C triedy o svojej výbornej žiačke Martinke Pramníkovej. Vlastne, tento príbeh nie je len o nej, ale aj o jej dvoch mladších súrodencoch – Matejovi (8. B) a Mirke (5. B). Je to príbeh o milujúcej a šťastnej rodinke, o láske, o starostlivosti a odchode… Moja žiačka Martinka […] Čítaj viac »

Matej pomáhal Jakubovi s angličtinou a stali sa kamarátmi

Kategória:

Volám sa Matej Nosál a mám 14 rokov. S mojím spolužiakom Jakubom sme sa vôbec nerozprá- vali, ale po jednom incidente sme sa stali nerozluční priatelia. Jeden deň v škole sme dostali výsledky písomnej práce z anglického jazyka. Ja som dostal ako skoro vždy jednotku. Ale Jakub dostal mrazivú päťku. Videl som na ňom, že […] Čítaj viac »

Karolínka sa stará o zranenú mamičku a malého bračeka

Kategória:

Píšem o svojej žiačke Karolínke, ktorá je tretiačka. Karolínkinej mamičke sa stal úraz nohy. Museli jej nohu operovať a dať do sadry. Karolínka miesto hrania s kamarátkami každý deň po škole pomáhala doma v záhrade i v kvetinovej záhradke. Bolo pre ňu samozrejmé urobiť raňajky, uvariť párky, vyložiť veci z umývačky, povysávať dom a postarať […] Čítaj viac »

Spolužiaci mali nápad a pripravili zbierku pre kamaráta Paťa

Kategória:

Som sociálnou pedagogičkou základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským Chcela by som prihlásiť a zároveň vysoko oceniť našich žiakov 7. B triedy i žiakov celej našej školy a podeliť sa s Vami o príbeh o neuveriteľnej sile, spolupatričnosti a vzájomnej pomoci našich rómskych detí. Prostredníctvom vedenia našej školy, mojou pomocou a predovšetkým skvelého nápadu našich […] Čítaj viac »

Vlaďa zachránila Lenku pred útokom psa

Kategória:

Piatačka Lenka a deviatačka Vlaďa sa ako obvykle po vyučovaní vracali zo školskej jedálne. Vtedy im do cesty vstúpil pes, ktorý nebol na vôdzke a nemal náhubok. Zo zdanlivo nevinného stret- nutia sa v zlomku sekundy stal horor. Pes skočil po slabšej z dvojice – Lenke, zvalil ju na zem a zahryzol sa jej do […] Čítaj viac »

Sandra pomáha a pravidelne navštevuje susedu so zlomenou nohou

Kategória:

Na našej chate máme veľmi dobrú susedku. Je to staršia vdova a volá sa Melánia. Vždy ku každému veľmi milá. Pred mesiacom nešťastne spadla a zlomila si nohu. Je po operácii a pohybuje sa v dome na barlách. Nevychádza von. Preto som ju začala častejšie navštevovať. Keď sme na chate, vždy jej odnesiem teplé jedlo. […] Čítaj viac »

Kolektív 7. B. pomohol bezdomovcovi Milanovi

Kategória:

V meste máme bezdomovca Milana. Bezdomovcom sa stal pred asi piatimi rokmi. Tak ako aj mnohých iných ho do tejto zlej situácie zaviedol alkohol a preto o neho mnoho ľudí teraz nezakopne ani pohľadom. Nám v 7. B. ho prišlo ľúto, lebo vieme aký je milý a poznáme jeho umelecký talent. No bohužiaľ si ľudia […] Čítaj viac »

Norko má veľké srdce a vždy hľadá spôsob ako pomôcť ľuďom a prírode

Kategória:

Na začiatku školského roka bola moja sestra s malým synom v nemocnici. Stretla tam pani, ktorá tam bola so svojím synčekom, Marečkom ktorý je vážne postihnutý. Rodina veľa trpela, do- konca bola nútená predať byt a nasťahovať sa do malého domčeka, kde nemajú ani kúpeľňu a iba latrínu vonku,… nakoľko malý si vyžadoval veľmi drahé […] Čítaj viac »

Lukáš mal nápad a odvážne podojil kozu, keď sa ostatní báli

Kategória:

Náš žiak Lukáš je taký malý – veľký chlap. Aj keď je medzi svojimi spolužiakmi najmenší, vyniká svojou vrtkosťou, duchaprítomnosťou a nemalou odvahou. Svojou šikovnosť a rozvahu preukázal aj jedného večera koncom novembra. Lukášov ocko odišiel na služobnú cestu. Predtým ale poprosil suseda, aby pomohol podojiť kozy – Evu a Sivku. Sused však nevedel, ako […] Čítaj viac »

Benjamín so sestrou sa postarali o zranenú belorítku

Kategória:

Išiel som sa so sestrou bicyklovať. Keď sme išli okolo kultúrneho domu, všimol som si, že sa na zemi niečo hýbe. Bolo to malé a čierne. Pod oknami sa bezmocne trepotalo mláďa belorítky so žltým zobákom. Vypadlo z hniezda. Nad oknami bolo nalepených veľa hniezd. Nevedeli sme z ktorého vypadlo. Opatrne sme vtáča zdvihli a […] Čítaj viac »

Kolektív detí pomohol tete z obce, ktorá je dlhodobo v ťažkej životnej situácii

Kategória:

V našej dedine žije na prvý pohľad celkom obyčajná žena, avšak jej život celkom obyčajný nie je. Už 21 rokov ho obetuje a prispôsobuje svojej veľmi chorej dcérke. V lete či v zime ich denne vídať na niekoľko hodinovej prechádzke. Časom si zvykla na dotieravé či zvedavé pohľady nás detí, na ktoré odpovedá vždy milým […] Čítaj viac »

Ivan a Andrej vrátili stratenú peňaženku

Kategória:

Bol pochmúrny decembrový podvečer. Ja a môj kamarát sme sa prechádzali po dedine. Zrazu sme zbadali na ceste blízko parkoviska niečo ležať. Keď sme prišli bližšie, videli sme peňaženku. Boli v nej doklady a väčšia suma peňazí. Chvíľu sme váhali, ale potom sme ju zdvihli a otvorili. Na fotografii sme spoznali žiaka našej školy – […] Čítaj viac »

Alex s kamarátom pomohli cudziemu pánovi

Kategória:

Volám sa Alex Hlubina. Raz, keď sme išli zo školy s kamarátom, uvideli sme bezvládne ležiaceho pán v školskej záhrade pri bráne. Žiadne deti si ho nevšímali. Bol tam taký sám a bolo nám ho ľúto. Nevedeli sme, čo máme robiť. Tak sme išli za pani upratovačkou naspäť do školy. Pani upratovačka zavolala pani učiteľku. […] Čítaj viac »

Martin zachránil mačiatko a dal mu meno Murko

Kategória:

Išli sme s mamou na sobotné trhy. Všimol som si tam maličké mačiatko. Ležalo na zemi a spo- čiatku som si myslel, že tam čaká na svoju mamu. Po dvoch hodinách sme sa vracali domov. Mamku som poprosil, aby sme cestou domov prešli okolo toho mačiatka, či tam náhodou ešte nie je. Stále ležalo na […] Čítaj viac »

Marko zachránil malého psíka Benyho v poslednej chvíli

Kategória:

Beny a Aja boli malé šteniatka, keď sme ich s bratom Markom dostali na výchovu, mali necelé tri mesiace. Šteniatka rástli ako z vody. Beny si obľúbil najmä Marka, stále spolu vystrájali. Keď mali šteniatka päť mesiacov, stala sa malá tragédia. Sučka Aja prestala jesť a nechcela ani piť. Len stála, triasla sa a zvracala. […] Čítaj viac »

Samko ide príkladom celej škole

Kategória:

Som učiteľka na základnej škole. Tento školský rok učím 4. B triedu. Sme ZELENÁ ŠKOLA, venuje- me veľa času aktivitám, ktoré pomáhajú chrániť našu Zem. V triede máme 4 zberné nádoby a okrem toho zbierame batérie, vrchnáčiky z plastových minerálnych fliaš. Máme zvolenú tzv. EKO hliadku, ktorá sleduje a upozorňuje na zbytočné svietenie, na nezastavenú […] Čítaj viac »